neděle 29. října 2023

zahradničení

Nevložila jsem už dlouho příspěvek, což neznamená, že nejsem stále v zahradě :-). Zamilovala jsem se v poslední době do přírodních zahrad, které mají luční kvítí. Věděli jste, že existuje čekanka cichorium intybus i v bílé a světle růžové barvě? už mám semínka z ebaye, na jaře je vysadím. Snažila jsem se trochu zahradu přizpůsobit tomuto stylu, hodně řezala, přesazovala a na jaře jsem zvědavá, jak to bude vypadat. 

Objevila jsem e-shop www.loukykvet.cz, kde mají nádherně zapěstované trvalky. Znáte? 

Navíc jsem na instagramu objevila pár inspirativních zahradníků, třeba anya_thegarden_fairy. Vše si rozmnožila do své zahrady sama. Má velmi krásnou zahradu a nyní vydává i svou knihu o zahradničení.  I díky ní teď sbírám semínka rostlin, krásenky, kohoutku, okrasný česnek. Nyní zkouším sebrat semínka jiřinek. Věděli jste, že v každém odkvetlém květu je hodně semínek, které po usušení uskladníte a dva měsíce před posledními mrazy (tedy únor-březen) vysadíte do sadbovačů. Už se těším, až to zkusím. 

Další zajímavý instagramový profil jsou prirodnizahrady Tomáše Trejbala. Objevuje se teď v Receptáři prima nápadů. Má zajímavé tipy. Vyzkoušela jsem letos přírodní postřik proti plísni na rajčatech, mléko s vodou každých 14 dní. Plíseň mám až teď. Letos jsem vyzkoušela i divoká rajčata. Chuťově jsou velmi dobrá, jen velikost je ještě podstatně menší než třešňové. 

Velkou láskou se stalo sbírání různých druhů pelargonií, tedy ne převislých. Věděli jste, že šlechtění poslední dobou od Rusů, Japonců, Dánů, Švédů  vypadá moc dobře? Koukněte na německého prodejce www.pelargonientraeume.de. Je tam nepřeberné množství.

takže toto vše mě teď zaměstnává a večer už někdy nemám ani sílu sednout si k počítači.

takže tentokrát bez obrázku  pár tipů ode mě.

Krásný podzim všem

1 komentář:

  1. Danuško, moc ráda tě tady vidím! A děkuji za zajímavé tipy a inspiraci. těším se na fotky tvé zahrady, na její proměnu.
    Přeji příjemné podzimní dny, Helena

    OdpovědětVymazat