úterý 16. února 2016

Královská botanická zahrada v Edinburghu

Nejdříve trocha historie:
Královská botanická zahrada v Edinburghu byla založena už v roce 1670, původně jako zahrada léčivých rostlin. V roce 1870 pak James McNab, syn bývalého kurátora zahrady, založil rozsáhlou skalku, která je pro návštěvníky dodnes jedním z hlavních magnetů. Na sklonku 19. století dění v botanické zahradě ještě významně ovlivnil George Forrest, který pro zahradu pracoval jako sběratel rostlin. V rámci pracovního programu podnikl celkem šest sběratelských expedic do Číny, čímž položil základ sbírky čínské flóry. Ze svých cest dovezl na 300 druhů rododendronů a azalek, více než 150 primulí, mnoho zajímavých kosatců, lilií i řadu dalších druhů rostlin. Sbírka se v průběhu následujících let stále rozrůstala a dnes patří k nejbohatším kolekcím čínské flóry shromážděným mimo území Číny.
(Chlouba, 2013)
Je kousek od historického centra města a je opravdu velmi rozsáhlá. Je lepší si na ni vyhradit minimálně půlden, lépe celý den.


 jejich přírodní opory mě nepřestanou fascinovat krásně zbarvený jitrocel, že? dovezla jsem si jeden, i když jeho zelený bráška se plevelí všude kolem :-)

 ruj vlasatá ve své majestátnosti


 hortenzie latnatá, moje oblíbená trvalka Příště budeme v procházce po botanické zahradě pokračovat, mějte slunečné odpoledne.

2 komentáře:

 1. Nemá cenu se rozepisovat, je to krása, lépe se zabalit a jet - letět...
  Danuško, přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, ano. vždycky jsme to absolvovali autobusem, letět je fajn, ale nemůžeš táhnout zpět moc kytek :-). Měj se, u nás sněžoprší. Dana

   Vymazat