čtvrtek 10. listopadu 2016

trocha sněhu a vánoční likér

Ozývám se zase po delší době, vím, sypu si popel na hlavu..., ale já letos opravdu nezahálela a vrhla se na zahradu, spoustu náletů a trvalek, co se množí, jako například astry, jsem vystříhala už nyní, náletové dřeviny, zakrátila keře, co se moc rozrostly, i růže trochu omezila v růstu (max. do 1/3 na podzim), zryla pozemek, vydesinfikovala dusíkatým vápnem (posypete půdu, má být zvlhčená a zakryjete něčím a necháte 14 dní, a zasadila česnek. 
Uff, všechno mě bolí, ale mám dobrý pocit, že na jaře toho nebude tolik :-), i když zbývá ještě hodně. Obdržela jsem ještě několik zásilek rostlin a teď už uklízím poslední lavičky a zahrada bude zazimovaná. Už přemýšlím, o vánočním zdobení :-).
Dnes ráno napadlo trochu sněhu, což vyvolalo radost hlavně u dětí, pár bouraček na silnicích a jízdu do školky a ze školky maximální rychlostí 40 km/h :-), ale už mizí.... 

 Anděl už taky se půjde ohřát a zase na jaře bude hlídat zahradu.

 Moruše bez listů
 šípky na zdobení letos budou i ve věncích
 Hakonechloa- nádherná travina
 chimonanthus praecox, kvete brzy na jaře, ještě mi nekvetl, prý je ale velmi vonný
 naposledy pohled na podzimní výzdobu
 už vybaluji pomalu zimní dekorace

 zkoušela jsem si z betonu vyrobit domeček. není to těžké, potřebujete karton třeba od mléka, který nahoře nastřihnete a páskou upravíte, aby byl jako střecha a vylijete betonem, poté co zatvrdne, přebrousíte smirkem a je hotovo.
 Stromeček je z papíru, stačí vystřihnout 2 stromky, jeden nastřihnete do půlky od vrchu doprostřed a druhý odspodu doprostřed, no a dáte do sebe :-)
 Nápad na sušenky trochu jinak, hodně vykrojíte, já vykrajovala vypichovátkem na malá vajíčka :-) a vypadají jako krajkové. Možná i nápad na linecké, když někdo nechce slepovat :-)
 a vánoční likér, dostala jsem recept v Německu od jedné kolegyně :-)
Vánoční likér
150 g kinder tyčinek
100 g cukru
4 žloutky
350 ml mléka
200 ml smetany
200 ml vodky

tyčinky se nastrouhají, smíchají se žloutky s cukrem, přidá se mléko, smetana, vodka a kinder-čokoládky. Vše se zahřeje na 70 C a nechá se 8 minut. Poté ještě horké se plní do lahví. Překvapivě není tak šíleně sladký jako kupované :-).

 Pak stačí tavnou pistolí nalepit třeba pár hvězdiček, zlatou barvou napsat vánoční likér a máte dárek :-).


Tak hezké sychravé předadventní dny a děkuji za návštěvu.

7 komentářů:

 1. Danuš ty jsi teda pilná. O víkendu už definitivně zazimujeme chatu a ještě musím i na zahrádku, tam je ještě hodně práce, ale něco musí počkat na jaro.
  Sušenky vypadají úžasně a hodí se i na slepování. Celý spodek a krajkový vrch. Už je vidím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ali, kouklala jsem na Tvůj blog, máš to tam náhodou pěkné a útulné. Dana

   Vymazat
 2. Danuško, jen zírám na tvou vzornou přípravou! Zahradu snad do Vánoc nějak poklidím (s tím psím miminkem to není jen tak)... Domečky jsou úžasné, stromečky taky a už máš i dárečky... no smekám a zdravím! Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Helenko, to je poprvé, co je zahrada trochu upravenější hned na podzim. měj se krásně. Dana

   Vymazat
 3. Danusko, máš nádherného anděla.A jsi peclivka,sikulka. Verka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji moc, anděl je z aukra :-). Měj hezký 2.advent. Dana

   Vymazat