čtvrtek 31. prosince 2020

DIY


Na instagramu u Claus Dalby jsem zhlídla video, jak si z pečícího papíru můžete vyrobit lucerničky, kdo chce, může zkusit, je to tam krok za krokem....

dovnitř dáte skleničku se svíčkou a nemusíte se bát, že to shoří 




Další projekt je ze samotvrdnoucí hmoty, koupíte v DM nebo v Teta drogerii. Bohužel se mi obrázky pomíchaly, takže jak vypadají, najdete až na konci příspěvku. Jsou obě stejné, jen ta z Teta drogerie než vytvrdne smrdí (tedy mně jak pavilon opic :-)).

Hmotu válečkem rozválíte na asi 2-3 mm a připravíte si misku. dáte do misky, nemusíte ničím vymazávat, jakmile hmota seschne, sama se odlepí od misky nebo talíře. Schne asi 2 dny. Pokud chcete svícen jako mám já, odkrojíte ještě obdélník podle tloušťky svíčky, ihned dáte kolem svíčky, spoj se svíčkou několikrát poválíte, aby se ztratil spoj a spodek trochu namočíte do vody a hned přilepíte do misky, svíčkou musíte ihned trochu pootočit, aby tam vznikl prostor, až dohoří, aby šla dát nová, a pak už čekáte.... z hmoty se dají vykrajovat i třeba vykrajovátky tvary, já dělala hvězdičky, které pak ve svícnu budou sedět na mechu... Svícen je vhodný jen na suché větvičky nebo mech nebo suché květy. Kdo by chtěl dávat živé, musel by aranžovací hmotu ještě dát do nějaké menší misky doprostřed.... Jakmile je svícen úplně suchý, můžete hrany a nerovnosti vybrousit brusným papírem, až je úplně hladký... zkoušela jsem i okraj vykrájet vykrajovátkem, zkuste asi 1-2 hodiny poté, co jste dali do misky, až je hmota trochu zavadlá, jde to dobře...





jde dělat spousta věcí, je to vhodné i pro děti, tak zkuste. Nápad jsem našla opět na instagramu u Juli_home.

Všem přeji šťastný nový rok, hlavně zdraví.

středa 23. prosince 2020

pocta gaultherii

Určitě všichni znáte, prodává se kolem vánoc, protože má červené bobulky a je to určitě levnější varianta k cesmíně. Kupovala jsem ji s tím, že je jen na vánoce, a pak většinou trochu oschlá půjde ven a tam asi spíš nepřežije nebo už bude jen zelená. Omyl! I když ji přes vánoce máte přímo v pokoji nebo na okně a jí díky teplu oschnou lístky, tak ji nevyhazujte. Dejte ji ven, popř. zasaďte do země nebo květináče. vzpamatuje se a příští rok vás opět obdaří červenými bobulkami...
takto vypadá nově koupená
takto trochu oschlá z tepla
takto před rokem vysázená do venkovního květináče
a takto 2 roky od vysazení, zaplní celý prostor venkovního květináče kolem kdoulovce, který je přes zimu holý.
a ještě jeden zázrak, a to u nás i mrzlo - truhlík s letničkami 23.12. venku, kvete - zázrak
detail dnes focený
jinak v zahradě se připravují čemeřice


Doma cukroví napečeno, zkusila jsem letos 3 nové druhy - s pekanovým ořechem, světlé pařížské rohlíčky podle Ivety Fabešové a kornoutky
svícen do práce na recepci dělaný
a letos květinový svícen na štědrovečerní stůl, z růží z Lidlu :-)
no a nakonec stromeček už je taky nazdobený, Ježíšek může přijít:-)
přeji všem krásné, poklidné svátky a hlavně hodně zdraví
 

čtvrtek 3. prosince 2020

advent

 Tak už máme adventní svícen, letos jednoduchý, ale živý, stále nějak nemůžu přijít na chuť těm umělým, i když uznávám, že jsou praktické, ale nikdy neříkej nikdy.... 

adventní kapsičky už taky visí a neustále slyším, co tam zítra bude? :-)
perníčky jsem minulý víkend upekla a nebudete tomu věřit, máme poslední dva kousky a to jsem pekla z půl kila mouky....
výzdoba už v celém době - zkoušela jsem svícny-hvězdičky se samotvrdnoucí hmoty podle pinterestu a je to opravdu jednoduché. Dělala jsem i svícny, ty ukážu příště.
a na dveřích nám visí věnec, letos hodně přírodní. 
krásný adventní čas

neděle 22. listopadu 2020

Maxík

 Máme nového člena rodiny. Jmenuje se Maxík a je u nás od 28.10., kdy měl přesně dva měsíce, příští týden slaví třetí měsíc. Je to malý neposeda, ale už si nás všechny získal. Zatím se snaží všechno okousat, případně odtáhnout do svého pelíšku, ať už kabel, botu, štětec, ale nepohrdne ani třeba tužkou, člověk musí být pořád ve střehu :-). Je to kříženec, ale na vzhledu je poznat, že jedním z předků byl Jack Russel teriér. Měl to být vánoční dárek, ale nakonec přišel dřív.... 

hned si vyhlídl dětské křesílko

ale ani v dětském pokoji to není špatné, pač se tam pořád něco válí na zemi
ale je to i velký mazel.
Tak krásnou poslední před-adventní neděli. 

sobota 31. října 2020

Množení hortenzií

 Slíbila jsem vložit jednoduchý postup na množení hortenzií. Téměř všechny hortenzie je velmi jednoduché si namnožit. Je jedno, jestli hydrangea macrophylla, paniculata nebo arborescens, trochu pracnější je quercifolia a nikdy jsem nezkoušela vzácné jako aspera. Ale většina jde, takže ty prvně jmenované, nejlépe v létě udělat řízek, 20-30 cm dlouhý, musí tam být nejlépe tři patra listů, spodní a prostřední otrhat a vrchní zakrátit na polovinu (kvůli výparu), konec namočit do stimulátoru kořenů a dát nejlépe do perlitu a ne na přímé slunce a stále kontrolovat, musí být vlhké, případně přehodit sáček pro lepší vlhkost. Po nějaké době se udělají kořeny, pak přesadit do substrátu pro hortenzie (kyselý) spolu s perlitem a první zimu dát do bezmrazé místnosti a teprve další rok vysazovat ven.  Quercifolii se mi osvědčilo množit tak, že udělám řízek na podzim (září), ten dám hned do směsi perlitu a substrátu na množení a dám v mém případě mezi okna, jinak bezmrazá světlá místnost. Během 2 měsíců zakoření. Nic na tom není, jen letos už bych to asi nechala na příští rok - řízky odebírat nejlépe od května-června až do září-října, podle počasí. 

macrophylla

paniculata
taky paniculata
quercifolia
arborescens
arborescens
hezký zbytek víkendu
 

pátek 30. října 2020

Jak pěstovat hvězdník (amaryllis) nebo-li hippeastrum

Právě v tomto čase se objevují cibule hvězdníků nebo už narašené rostliny v květináči se stvolem květů.Jak je ale dohnat k opakovanému kvetení? dlouho jsem s tím měla sama problém, některé cibule  vykvetly, jiné vytvořily jenom listy, a tak to i zůstalo. Až jsem si jednou koupila německý časopis Lust auf Garten, kde byl rozhovor s pěstitelem a sběratelem těchto rostlin. pokusím se pravidla shrnout:

nejdůležitější je odpočinek pro krásu a pozdější opakované kvetení- to ale až od srpna. Když si přinesete v tomto čase nakvetlou cibuli domů, tak okno, kam svítí moc slunce není optimální. Já sama mívám na okně nebo i na poličce, kam ale dosáhne světlo. 

Jakmile odkvete, stvol zastřihněte na 2 cm, listy nechte. Vodu dávejte do podmisky, cibule musí zůstat suchá. 

Od května do července přeneste ven, ne na přímé slunce. Od srpna přestaňte zalévat, většina listů uschne, zbytek zastřihněte.

Od září dejte do chladného sklepa, kde je i temno (10-15 C).

V listopadu přesaďte do nového substrátu, z poloviny musí cibule koukat ven! Koncem listopadu přenést do tepla a na světlo a začít zalévat.  

Co se nesmí podcenit, je suchá fáze odpočinku od srpna!!!

Jestliže se vám objevují jenom listy, znamená to, že jste zkrátili fázi odpočinku. 

je celá řada plnokvětých, jednoduchých i s obřími květy druhů. Barevná škála je od bílých, do zelena, růžových až červených odrůd, některé jsou pruhované. Některé mají orámované květy v jiné barvě. 

Snad vám tato pravidla pomůžou a budete se těšit z květů. 



Zdroj fotek: Google


čtvrtek 22. října 2020

podzim

Podzim krásně zbarvuje rostliny a já stříhám, stříhám a stříhám :-) a sázím. Dokoupila jsem jarní cibuloviny, maliny, muchovníky a hlavně okrasné rostliny. Věděli jste, že už jsou zakrslé budleje: už mám jednu v zahradě - komule Davidova free petite lavender flow a samo i žlutou komuli weyerova Sunglod, jsem zvědavá a levandule platinum blonde s žlutým panašováním, snad přezimuje. Taky traviny, ale ty jsou ještě na cestě :-)
Hortenzie Early Sensation se taky zbarvuje
Prunus insica Kojou-no-mai
růže se snaží Maria Theresia

astry také ještě kvetou
dokonce kalina stále nakvétá


japonský javor září do dálky

hortenzie dubolistá
heptacodium 
cornusy, "must have" pro každou zahradu


chryzantéma z minulého roku a koukám, že nám plesnivý dýně
tento truhlík jsem zatím neměla srdce vyhodit, stále krásně kvete a vůbec nemá nemoci
krásné podzimní dny, ještě že je zahrada a je kam vyjít bez roušky. Všem přeji hodně zdraví